17 Ekim Çarşamba , 2018

THK 93 Yaşında

 

 

Haber: Eren Varlı 

Türk Hava Kurumu’nun (THK) kuruluşunun 93’üncü yıl dönümü Erzincan’da kutlandı. Türk Hava Kurumu (THK) 93 yaşına girdi. Yurt genelinde THK şube başkanlıklarınca kutlama etkinlikleri yapıldı.

Türk Hava Kurumu (THK) Erzincan Şube Başkanı Mustafa Gedük, THK’nın kuruluşunun 93’üncü yıl dönümü nedeniyle bir basın açıklaması yaparak kurumun 93 yıldır halktan aldığıyla halka hizmet ettiğini belirtti.

THK’nın kuruluşunun 93’üncü yıl dönümü sebebiyle konuşan Türk Hava Kurumu (THK) Erzincan Şube Şube Başkanı Mustafa Gedük yaptığı açıklamasında; “ Türk Hava Kurumu’nun, Cumhuriyet’in ilanından 16 ay sonra 16 Şubat 1925’de Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün emirleriyle ‘Türk Tayyare Cemiyeti’ adıyla kuruldu. Cemiyet’in kuruluş amacı; Türkiye’de havacılık sanayisini kurmak havacılığın askeri, ekonomik, sosyal ve siyasal önemini anlatmak, askeri, sivil, sportif ve turistik havacılığın gelişmesini sağlamak, bütün bunlar için gerekli araç ve gereci hazırlamak, personel yetiştirmek ve uçan bir Türk Gençliği yaratmaktır.

Türk Hava Kurumu Erzincan Şubesi olarak ilimizde her yıl yüzlerce gence sportif havacılık kursları verilmektedir. Binlerce liralık havacılık kurslarımız ücretsiz olup kurslara katılanlar lisanslı birer havacı olmaktadır. Türk Hava Kurumu halktan aldığını halka vermektedir.

 

THK her yıl 60 binden fazla gence milli bütçeden hiç pay almadan Türk halkının destek ve yardımlarıyla havacılık eğitimi vermektedir. Türk Hava Kurumu, Avrupa’nın en büyük amfibi yangın söndürme filosuna sahiptir. Ayrıca 7/24 tam donanımlı uçakları ile hava ambulansı ve organ nakli hizmetleri vermektedir.  Türkiye’nin havacılık ve uzay bilimleri alanında ilk ve tek ihtisas üniversitesi kurmuş olup 3 şehir ve 4 yerleşkede 77 adet son teknolojik donanımlı uçakla eğitim vermektedir. 2008 yılında başlayan ve bir gönüllülük harekâtı olan 11-22 yaş arası gençlerden oluşan havacılık faaliyetlerini tanıtmak olan genç kanatlarımızın sayısı 5 bini geçmektedir. Ama bunlar yetmemektedir. Gözümüz daha yükseklerdedir. Biz Türk Hava Kurumu’na gönül vermiş olanların tek amacı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmuş olduğu bu kurumu yaşatmak ve büyütmektir” dedi.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super