19 Kasım Pazartesi , 2018

BU ŞEHRE VE BU İNSANLARA ÇOK YAZIK!

Uzun zamandır yazmak istiyordum.

Rahatsızlığım nedeniyle bu isteğimden uzak kaldım.

Zaman hızla ilerliyor; ve bizler hep bir bahanenin arkasına saklanarak, isteklerimizi öteliyoruz. Vakit varken, fırsatını bulmuşken yazmak lazım. Ben de öyle yapıyorum.

 

Geçen günlerde Erzincan Belediye başkanı Sayın Cemalettin Başsoy’u ERT Şah TV’de Semih Peker’in programında izledim. Beklediğim soruyu Semih Bey sorduğunda, vereceği cevabı çok merak ediyordum: Otopark sorunu ve konutlarda yapılması yasal zorunluluk olan kapalı otopark mevzusuna ilişkin cevabı ne tatmin edici oldu Başsoy’un ne de yasaya rağmen açıklayıcı oldu!

 

Yıllardır gazetemizde ve bu köşede dillendirdiğimiz bu eksiklik şehircilik ve yapılaşma mevzuunda olmazsa olmazlardan aslında. Devlet bu konuya el atmış, yasalar çıkarmış, mevzuat değişiklikleri yapmış ve belediyeleri de hem yetkili hem de etkili kılmış… Bizim başkanımız ne diyor cevaben televizyonda; yapmak istemeyenler cüzi bir miktar para öder ve bunu yapmayabilirler… O zaman niçin kanunlar çıkarılır ki?

 

Madem siz konut sahiplerine veya müteahhitlere yapmazsanız olur diyorsanız, bu eksiği, eksikliği siz gidereceksiniz demezler mi insana? Hani nerde; Erzincan Belediye tarafından yapılmış bir tane kapalı oto park? Şehirle ve bu şehrin insanıyla dalga geçer gibi konuşmak kolay! Madem bina yapanlara yaptırmıyorsunuz veya zorunlu tutmuyorsunuz, kendinizi sorumlu ve zorunlu tutsanıza.

 

Gazetemize ve matbaamıza çok yakın bir konaklama merkezi yapıldı. Siz otel deyin, motel deyin, apart veya pansiyon deyin… Fark etmez… Burada konaklayacak müşterilerin araçlarını park edecekleri herhangi bir otopark alanı yok. Erzincanlı her vatandaş gibi onların müşterileri de yolun kenarına, kaldırımın kenarına araçlarını park etmek zorundalar. Dedim ya, çünkü binaya ait herhangi bir otopark alanı yok. Bu binaya ruhsat ve oturma iznini Erzincan Belediyesi veriyor. Sormazlar mı adama, kardeşim hadi mülk sahibi otopark yapmaktan imtina ediyor da, belediye olarak sen ne yapıyorsun diye?

 

Yazık…

Bu şehre ve bu insanlara çok yazık…

Bunu sorgulayacak ve yöneticileri buna zorlayacak insanlar bu şehirde ne zaman seslerini çıkarmaya başlarlarsa inanın o zaman bu şehirde çok şey değişecektir.

 

Vesselâm!

Diğer Haber

BU HASTANE VE BU KARAR TEŞEKKÜRÜ ZİYADESİYLE HAKEDİYOR

Erzincan… Kadim ama kadim olmasına rağmen (ilçelerinde ve çevresinde tarihinin zenginliklerine dair fazlaca eser bulunsa …

Watch Dragon ball super