19 Kasım Pazartesi , 2018

CAZİBE MERKEZİNİN BÜYÜK OVASININ ARIZALI ALETLERİ

Cazibe merkezi Erzincan…
Bütün Ova Proje merkezi Erzincan…
Cazip Tarım Bölgesi Erzincan…
Son günlerde dillerdeki ifade ve sloganlardan üç tanesini yazdım sadece.
KUDAKA (Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı) bölgesi içerisinde yer alan iller arasında Erzincan da var. Hükümetin Cazibe Merkezleri Programına dâhil edildik… Yatırımcılara çeşitli alanlarda ve sektörlerde uzun vadeli destekler sağlanması düşünülüyor. Düşüncenin ötesinde dâhil bile edildik. Çok güzel… Başvurular başladı… Bakalım ilimize yönelik ve ilimizden kaç kişi müracaat edecek?

Herkesin malumudur; Erzincan tarım ve hayvancılık şehridir. En büyük potansiyelimiz bu… Bundandır ki başbakanımız, vekillerimiz, valimiz, esnaf ve tüccarımızca; sanayi, turizmden önce tarım ve hayvancılık zikredilir. Amenna… Bu doğrudur. İşte bu yüzdendir ki Valimiz Sayın Ali Arslantaş’ın Birlik Vakfı Erzincan Şubesindeki konuşmalarında anlattığı ve gazetemizde manşete taşıdığımız “Bütün Ova Projesi” önemlidir. Birkaç dönümlük tarım alanlarından öte onlarca dönümlük veya dekarlık tarım alanları oluşturulması elzemdir.
25 Ocak Çarşamba günü gazetemizde manşet yaptığımız Tarım İl Müdürü Murat Şahin ile görüşmemizde de ifade ettiğim gibi tarım Erzincan ekonomisinin ana damarı konumundadır. Hükümetin ve Bakanlığın Milli Tarım Projesi kapsamında Büyük Ova ilan dilen üç ilden biri de Erzincan olmuştur. Ovalarımız artık sit alanı gibi korunacak denilmektedir. Tarım alanlarının amaç ve tarım dışında kullanılması mümkün olmayacaktır. Tercan, Çayırlı ve Erzincan Ovaları bu kapsamda bir bütün olacak şekilde yeniden tanzim edilecek; daha az tarla sahibiyle daha çok ve büyük tarım alanları oluşturulacak.
Bunların hepsi çok güzel… Gel gelelim bunları yapacak kurumlarımızın en başında Tarım İl Müdürlüğümüz gelmektedir. Ama henüz mevcut çiftçisini yeterince bilgilendirecek donanımlardan noksan bir kurumla bütün bunları ne kadar başarıyla gerçekleştireceğiz? Bursa ilimizde bırakın merkezi, ilçeleri; en ücra köylere kadar erken uyarı ve bilgilendirme sistemlerini kurmuş bir yapıyla tarım ve hayvancılığın sanayi ile kafa kafaya gittiğini hatırlatalım… Erzincanımızda bu hususta erken uyarı sistemlerimiz, çiftçiyi sürekli ve hassasiyetle uyaracak, bilgilendirecek hangi sistemler ve çalışmalar var diye sormak gerekir.
Tarım İl Müdürümüz Sayın Şahinle konuşurken Erzincan’da toplam üç adet erken uyarı sistemi bulunduğunu ve ne yazık ki ikisinin de çalışmadığını öğrendim. Çağlayan, Üzümlü ve Bahçeli köyünde
Bulunan bu cihazların çalışmıyor olması anlaşılır ve kabul edilir değildir. Bir tanesinin 40-50 bin lira aralığında olduğunu söyledikleri bu cihazlarla Büyük Erzincan Ovası Projesini desteklemek gerekmez mi?
Projenin tamamlanmasını beklemek yerine mevcut tarım alanlarında faaliyet gösteren çiftçimize destek olmak ve yol göstermek gerekmez mi?
Hayvancılık yapan insanımıza tohumlama, doğum öncesi ve sonrası bilgileri elektronik ortamda aktarmak; sebzecilik ve meyvecilik yapan çiftçimize don tehlikesinden ilaçlamaya, budamadan toprağın havalandırılmasına kadar rehberlik edecek teknolojik destek sağlanamaz mı?
Ne diyeyim?
Proje düşünmek, üretmek ve uygulamak yetmiyor. Bunun için donanımlı, kapasiteli ve ehliyet sahibi; teknolojiden ve tüm tarımsal teknolojilerden haberdar, masa başında değil tarım alanlarında, hayvancılık sahalarında gecesini gündüzüne katacak erlere ihtiyaç var. Bu güzel projelere ve hedeflere ancak böyle ulaşılabilir. Arızalı iki adet sistemi tamir etmekten ve yenilmekten aciz insanlarla değil!
Vesselâm!

Diğer Haber

KİMLER GAZETECİ, KİMLER GAZETECİLİK YAPIYOR

Kıymetli okurlarım, Matbaacılık ve Gazetecilik mesleğini yapmış olanlar için en zor şey nedir diye sorsalar; …

Watch Dragon ball super